"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Światowy Dzień Wody w Żywcu

Światowy Dzień Wody w Żywcu - Mieszkańcy Żywiecczyzny wskazują przeciwdziałanie suszy i powodziom jako priorytet

Czytaj więcej

Nabór na wolne stanowisko pracy

Zachęcamy do składania ofert na stanowisko: SPECJALISTA DS. ANIMACJI PROJEKTÓW

Czytaj więcej
Drzewa oprószone śniegiem, w tle góry

Warsztat refleksyjny w ramach ewaluacji …

W związku ze zobowiązaniem LGD do przeprowadzania każdego roku ewaluacji wewnętrznej - do monitorowania i ewaluacji realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”...

Czytaj więcej

UMOWA RAMOWA na wdrażanie Lokalnej Strat…

W dniu 11 stycznia 2024 r. w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach  odbyło się uroczyste wręczenie podpisanych umów o warunkach i sposobie realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego...

Czytaj więcej

Z okazji Światowego Dnia Wody przypadającego 22 marca, Koalicja Dbamy o wodę już po raz trzeci zapytała mieszkańców Żywiecczyzny jak postrzegają zasoby wodne w swoim regionie. Zdecydowana większość (83%) utrzymuje, że zmiany zasobów wody mogą mieć wpływ na przyszłość regionu, a negatywne zjawiska związane z suszą i powodziami to zagrożenia dla regionu żywieckiego, którym trzeba przeciwdziałać w pierwszej kolejności. 

O tym jak duże znaczenie ma woda dla mieszkańców Żywiecczyzny świadczą odpowiedzi na pytanie dotyczące zjawisk, którym należy przeciwdziałać w pierwszej kolejności. Uwagę przykuwają odpowiedzi wskazujące konieczność przeciwdziałania powodziom i skutkom deszczy nawalnych. Zaledwie dla 27% respondentów ogólnopolskich, powodzie i deszcze nawalne stanowią priorytet, którym trzeba zająć się w pierwszej kolejności, ale już 51% mieszkańców Żywiecczyzny uznaje, że jest to zjawisko wymagające działań w pierwszej kolejności. Jest to największa różnica w badaniu ogólnopolskim i badaniu mieszkańców Żywiecczyzny. Jednocześnie w badaniu ogólnopolskim na pierwszym miejscu znajduje się konieczność przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza – 54% wskazań (Żywiecczyzna 34%), podczas gdy mieszkańcy Żywiecczyzny najczęściej wskazywali przeciwdziałanie suszy 55% (badanie ogólnopolskie 46%).

Więcej działań retencyjnych

Mieszkańcy Żywiecczyzny starają się troszczyć o zasoby wody swojego regionu i wzrasta ich zaangażowanie w tym obszarze. Niemal połowa z nich (48%) potwierdza, że nie betonuje powierzchni na działce, a niewiele mniej zbiera i wykorzystuje deszczówkę (41%), buduje oczka wodne i stawy (40%) oraz sadzi drzewa (40%).

– Jako Koalicja Dbamy o wodę podejmujemy szereg inicjatyw w zakresie ochrony zasobów wodnych i dlatego niezmiernie cieszy fakt, że obserwujemy wzrost świadomości i aktywności mieszkańców w tym zakresie. W raporcie Zmiany klimatu a zasoby wody na Żywiecczyźnie opracowanym na zlecenie Koalicji przez zespół naukowców, jeden ze scenariuszy wskazuje, że jeżeli nie podejmiemy skoordynowanej współpracy, w którą będą zaangażowane instytucje publiczne, mieszkańcy, biznes i organizacje pozarządowe,  w 2100 r. klimat na Żywiecczyźnie może zbliżyć się do północnych Włoch, co oznacza, że średnia roczna temperatura wyniesie ok. 15°C, grubość pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach zmniejszy się o 60 cm, zaś przeplatające się susze i powodzie utrudnią odbudowę i zachowanie zasobów wody – podkreśla Marta Nowicka, rzeczniczka Koalicji Dbamy o wodę. – Dlatego przed nami kolejne inicjatywy, które pomogą nam wspólnie dbać o wodę, która jest zasobem strategicznym, nieuznającym granic administracyjnych.

Zbiorniki na wodę w zamian za puszki i butelki PET

Z okazji Światowego Dnia Wody Koalicja Dbamy o wodę organizuje zbiórkę zużytych puszek aluminiowych po napojach oraz butelek PET, które będzie można wymienić na zbiorniki do gromadzenia deszczówki firmy Prosperplast 1 sp. z o.o.. Finał akcji, czyli wymiana opakowań na zbiorniki, odbędzie się podczas obchodów Światowego Dnia Wody organizowanych na żywieckim rynku przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. AK w Żywcu w piątek 22 marca br. w godzinach 10.00-12.30. 

Regulamin:https://www.dbamyowode.pl/wp-content/uploads/2024/03/Regulamin.pdf Informacje o wydarzeniu: https://www.facebook.com/dbamyowode?locale=pl_PL

 

Światowy Dzień Wody

 

Światowy Dzień Wody jest obchodzony 22 marca. Ustanowiono go rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Celem Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat problemów z dostępnością zasobów wodnych. Światowy Dzień Wody 2024 jest obchodzony pod hasłem Woda dla pokoju

 

O badaniu

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23.01.2024 – 30.01.2024 na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 500 ankiet z pełnoletnimi mieszkańcami powiatu żywieckiego oraz 1021 ankiet z respondentami panelu SW Panel.

 

Raport na podstawie badania społeczności Żywiecczyzny nt. świadomości kwestii wodnych

***

O Koalicji Dbamy o wodę:

Koalicja Dbamy o wodę to zainicjowany przez Żywiec Zdrój i Grupę Żywiec projekt na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych, które mają świadomość konieczności tworzenia systemowych i długofalowych rozwiązań w związku z postępującymi zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Skutki coraz częstszych okresów suszy i nagłych ulew stają się szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Koalicja Dbamy o wodę prowadzi działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych, pokazuje dobre praktyki i przedstawia korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmuje także działania w celu wypracowywania rozwiązań na rzecz małej retencji i buduje porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski.

Koalicję Dbamy o wodę tworzą aktualnie Koalicjanci Założyciele: Żywiec Zdrój i Grupa Żywiec, a także Koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”.

Partnerem akcji „Przynieś butelki lub puszki, odbierz zbiornik na wodę” jest firma Prosperplast 1 sp. z o.o. - założona w 1993 roku, rodzinna firma z Rybarzowic, dostawca innowacyjnych rozwiązań do domu i ogrodu. W ofercie firmy znajdują się m.in. donice, zbiorniki na wodę deszczową, kompostowniki oraz rozwiązania do uprawy roślin. Misją naszego Partnera jest kreowanie rozwiązań do domu i ogrodu, których celem jest poprawa jakości życia oraz estetyki przestrzeni. 

www.prosperplast.pl

Kontakt

Marta Nowicka, rzeczniczka Koalicji Dbamy o wodę

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

infografika badanie

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do

wypełnienia ankiety:

Ankieta skierowana do mieszkańców LGD "Żywiecki Raj"

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo

KSSE logotyp RGB pl 01

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji